Co tě nezabije to tě posílí .

Praha v době válek aneb jaký bylo v tý době žít .

13. října 2013 v 20:57 | Pubertální Laura |  Téma týdne
Ahoj tak jako napadlo mě že napíšu další tíma týdne jako z jiného podledu ale v jiný době ne v dnešní době . A to v době válek , protože když jsme byla dneska u babičky tak na to přišla řeč . Chci předem upozornit že tenhle článek by neměli číst lidé s velmi nízkým práhem citlivosti , na vzpomínky a tak dále .
Tak chtěla bych začít spíš rovnou s Prahou v době druhé světové válce a po ní ale nechtělos e mi to psát do nadpisu protože by to asi vyznělo že se tu bude mluvit jenom o .světoví ... ale nebude . BUdu tu řešit i to jaký měla doba němců a koncentračních táborů za následky i pro lidi kteří nebyli židi a nebyli zrovna nejvíc bohatý . Jako v případě mojí babičky .Asi každej nebo každej druhej ví co se dělo při druhé světové válce kdy vládli převážně němci(možná to nebude tak doslova výstižné ale mě se to líbí tak to neřeště) ale co se dělo v prví světové ?Jak tam běžně umírali vysocí lidé ? Na to mám odpověď od koho jiného než o babičky , už nevim jestli to byl babiččinej pra strýc ale vim že to byl bratr jejího dědy nabo pra dědy už nevim , ale ten zažil 1.světovou a bojoval v ní . jelikož už v rodině máme genetycky daný že jsme vysocí tak i on nebyl vyjímka a při plazení to vysocí lidé nemaj jednoduché vždycky je vztyčená jedna část těla někdy hlava jindy zadek nebo lítka a v jeho neštěstí měl vystrčený zadek do kterého ho střelili a pak ho voráci nebo co/kdo to byl/o rozčlapali napadrť když se tzv stěhovali na jiné místo , nezbylo z něho nic a takhle nějak podobně umírali vojíci pořád ale o tom si asi nikde nepřečtete prtože když to někdo ví tak je buď už mrtvej neob o tom nechce mluvit .Moje babička se narodila 3 roky před koncem 2.světové a tak neměla nejvíc jednoduchý život i po tom co byla v pubertě a pak dospelá . Její rodina nebyla zrovna nejbohatší ale přesto měla z jakéhosi hlediska dobrej život . Pak jednou(dlouho po konci 2.Světové)musela do nemocnice protože se jí nějak spojili podkožní vlákna nebo jak to babička řikala a udělal se jí tam takovej dočervena flerk kterej vypadal trošu jako modřina jenomže němci byly v tý době vlastně po konci 2.svetové opravdu rzošířeni a tak se vyskytovali i v nemocnicích kde na ně babička narazila , udělali si z ní pokusnýho králíka asi už v tý době co jí poprví uviděli . Kvůli takové prkotine skončila na oddělení ze kterýho se dostalo opravdu malé množství živích lidí zpět do "normálního" života , nejdříve jí ten flek(budeme tomu fleku říkat třeba hematom )začali potírat čimsi ale ono se to neléčilo ale ještě zhoršovalo zduželo jí to a pak to bylo tak vystouplí že to nevypadalo ani trošku hezky a normálně . Po pár takovýchto pokusech jí začalo ozařovat , ozařovali jí asi od půl roku do dvou let to už přesně babička neví ale bylo to docela dlouho . A jaké byly následky ? Má nefunkční levou ledvinu ,má nejak dost zakrnělí leví prso a úplně se jí rozpadl levej vaječník , ted si říkám co to bylo za ozařování že se jí stalo něco takovýho ? Nebo co to bylo sakra za "doktory" ? A jak vlastně našli moj babičku aby s ní mohly dělat takovýhle a podobný pokusi ?

Babiččinej táta byl řiditel v jedný škole v praze na škole so je na kavalírce (netušim jestli o něm jsou nějaké záznamy) ale jednou nějakej anonym nahlásil že maj v kotelně někoho že tam někoho schovávaj samozřejmě že to byla lež a nikdo tma nebyla ale milí němci se začali hrabat v rodokmenu jestli tma neni náhodou nějakej žid , nevim jestli to bylo po 2.světoví nebo už za ale asi ještě za 2.světoví , a tak se dozvěděli o babičce a asi si jí někam zapsali a když přišla do nemocnice(bulovky) s tim " hematomem " tak si jí asi vychtnali ale je to jenom moje spekulace protože o tom nejsou žádný záznami nebo tka promě paměti babičky .


Babiččinýho tátu za to že byl řiditel a učitel školy šoupli na převýchovu aco se dělo tam ? O tom se asi nikde nedočtete protože všichni co to zažili jsou už nejspíš mrtví a ty co o tom věděj se o tom bavit nechtějí . Ale babička to ví a řekla mi to , řekla mi co jí říkal táta že jaký to tam bylo co dělal a tak . Na tý přvýchově to nebylo žádný kafíčko že by se tam převychovávali v gentlemany nebo tak nějak , ne , byl to boj ! byly rukama anohama ve studený téměř ledoví vodě atak byly třeba několik hodin , museli tam bojovat o život , když se babiččinej táta nachladil tak mu dali práci v kuchyni , loupal brambory a tdalší zeleninu . Na šlupkách od brambor , dá se říci , přežil protože nebejt těch šlupek od brambor tak by tam asi zemřel hlady . Ty šlupky od brambor si dával opírt na kamna které byly v té kuchyni , potom někdy chytil zápal plyc a nebejt jednoho známeho dokrota tak by měla babička po tátovi kterj by tam zemřel kdyby ho ten dokrot odtamtud nedostal . Za to mu byli donekonečna vděčni .


A jak bylo v Praze jinak ? Všude byly samí drbny které volali hned pilicajty , proč to dělali to fakt nevim doted a babička taky ne ale je mi jasný že takovejch drben je tu celá praha a selá čr možná celej svět , vždycky se někde nějaká najde .
Do pepře se přidávál popel , nebylo k dostání pořádný maco spíš skoro žádný , do chleba se přidávali zbytky jídla , žít v tý době nebylo vůbec jednoduchý .
Netušim jestli vás tenhle článek nějak obohatil o znalosti ale chtěla jsme se s váma o tom podělit . komentář potěší :)

Jsou-li v textu nějaké chyby tak to prosim vás neřešte každému to někdy ujede .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin B. Martin B. | Web | 13. října 2013 v 22:32 | Reagovat

Téma které mě opravdu oslovuje, ale těch hrubek... oy vey.... :-(

2 Tereza Tereza | 6. února 2014 v 23:19 | Reagovat

Ta skvrna byla zřejmě melanom což je rakovina a z ozarovani jsou velmi vazne nasledky ale v te dobe se toho moc o zareni nevedelo. Jinak s těma němcema si trochu mimo nevadí. V té době práskali naprosto všichni, všichni donášeli, ale nadruhou stranu se mohli dostat alespon na vysokou školu kdo odmítl spolupráci to měl sečtený a pořádnou práci ani vzdělání nedostal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama